Хроніки окупованого півострова: "Срач"-тур до Севастополя та божевільня на просідаючому Кримському мосту

Росія продовжує ганебне маніпулювання на атаці на українські військові кораблі в Керченській протоці

Хроніки окупованого півострова: "Срач"-т…

Depo.Крим нагадує, чим жив минулого тижня український півострів, захоплений Москвою.

Військова агресія Росії та військовополонені

У ФСБ стверджують, що українські моряки поранені осколками кораблів. Про це на брифінгу розповів начальник слідчого управління ФСБ Росії Михайло Шишов. "Характер отриманих поранень свідчить, що пошкодження отримані від осколків зруйнованої обшивки корпусу катера. Тобто прямих кульових поранень немає", – зазначив він.

Також Шишов стверджує, що російські силовики вилучили "таємні документи" на борту захоплених у Керченській протоці українських кораблів. Він зазначив, що на борту катера "Нікополь" був знайдений контрольний лист, в якому нібито говорилося про необхідність провести операцію "таємно". "Перехід здійснювали таємно, за межами берегових і морських районів спостереження Чорноморського флоту і берегової охорони ФСБ Росії", - зазначив Шишов.

Росія нарешті знайшла привід для блокування Керченської протоки: у ФСБ стверджують, що будівництво та експлуатація мосту через Керченську протоку піддавалися "провокаційним нападкам з боку України". Оскільки раніше від України лунали заяви "про необхідність знищити Кримський міст", ФСБ Росії начебто була змушена збільшити кількість кораблів і катерів в районі Керч-Єнікальського каналу, а також організовувати більш інтенсивну перевірку суден.

Всупереч міжнародному праву, Росія продовжує чинити перешкоди руху кораблів через окуповану нею Керченську протоку. На якірних стоянках і рейдах в очікуванні проходу Керченською протокою перебуває понад 140 суден, 98 з яких – з боку Чорного моря. При цьому окупанти створюють перешкоди саме кораблям, що прямують в українські порти.

Дії Росії спричинили низку аварій суден в Азові та Чорному морі. Так, вантажне судно LADY MARIA (Республіка Того) під час маневрування поблизу Керченської протоки зазнало пошкодження через заплутування гвинта судна в якірному ланцюзі іншого вантажного судна AZOV CONCORD (Республіка Мальта). Буксир PAL 3 (Російська Федерація) втратив контроль над буксируваною баржею SHILAYNYAY, завантаженою близько 4000 тоннами пшениці.

В Москві продовжують навалювання інформаційної мішури. Так званий "глава комітету з питань міжнаціональних відносин кримського парламенту" Юрій Гемпель, наприклад, каже, що Києву ніхто не забороняв судноплавство через Керченську протоку. Навіть військові кораблі мають право проходити в Азовське море, але лише "за умови дотримання міжнародних норм" і "враховуючи факт територіальної приналежності вод". Про те, що Керченська протока Росії, як і Крим, не належить, а навіть якби і належала, то міжнародні норми все одно дозволяють Україні, безперешкодний прохід, Гемпель нічичирк.

Тим часом Україна не збирається відмовлятися від використання Керченської протоки в інтересах своїх військових кораблів і Військово-морських сил. Про це заявив міністр оборони України Степан Полторак. Він наголосив, що Україна не може собі дозволити відмовитися від використання протоки - "це буде означати, що РФ повністю окупувала Азовське море і ми просто втратимо ще одну територію".

ГПУ готує підозри ще 10 російським військовим за напад на українських моряків. Під час досудового розслідування українські правоохоронці зібрали 17 томів доказів вчинення Росією агресії щодо українських моряків у Керченській протоці.

Окупанти направили до Севастополя корабель з крилатими ракетами. Російський ракетний корабель "Оріхово-Зуєво" з Новоросійська вирушив в окупований Севастополь. Підйом військово-морського прапора на кораблі і прийом його до складу ВМФ Росії відбувся у понеділок, 10 грудня, в Севастополі. У Чорноморському флоті стверджують, що корабель "Оріхово-Зуєво" оснащений "сучасними зразками артилерійського, ракетного, протидиверсійного, зенітного і радіотехнічного озброєння".

Троє українських моряків, які були поранені під час атаки росіянами українських кораблів біля Керченської протоки, перебувають у лікарні слідчого ізолятора №1 у Москві, так званої "Матроської тиші", їхній стан задовільний, повідомила адвокатка Євгенія Закревська. Двом військовослужбовцям наклали гіпс, під час нападу Росії вони дістали осколкові поранення, в одного пошкоджені очі.

У цей час Росія хоче нагородити прикордонників, які таранили українські судна. Комітету з безпеки російської Держдуми доручили подати пропозиції щодо нагородження прикордонників ФСБ."Хочу наголосити, що це думка всіх політичних фракцій Державної думи: наші прикордонники поводились бездоганно, вони мужньо, ефективно вирішили завдання щодо захисту наших кордонів, вони виконали всі міжнародні норми та правила", - заявив спікер російського парламенту В'ячеслав Володін.

Окупанти Криму почали домовлятися про обмін капітана "Норда" на українського капітана: зараз ведуться переговори про обмін капітана кримського сейнера Володимира Горбенка на капітана українського судна "ЯМК-0041" Віктора Новицького. Ситуацію з обміном капітана "тримає на контролі" так званий "глава" Криму Сергій Аксьонов.

Захист військовополонених моряків

Уряд України виділить полоненим українським морякам на адвокатів по 100 тис. грн, – повідомила український омбудсмен Людмила Денисова. Уряд ухвалив постанову щодо запровадження механізму виплати державної допомоги для 24 наших моряків. "Ці кошти будуть спрямовані на оплату послуг адвокатів, які захищатимуть наших хлопців у російських судах", - відзначила Денисова.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що в Україні 300 засуджених росіян можна поміняти на викрадених українських моряків. "У нас більше 300 людей, засуджених за антидержавну діяльність, тому міняти є на кого", - сказав Луценко. Водночас генпрокурор зазначив, що Україна намагається якнайшвидше провести обмін, проте Кремль відмовляється від будь-яких перемовин.

Командувач військово-морськими силами України Ігор Воронченко запропонував себе в обмін на 24 українських моряків, затриманих у Керченській протоці. За його словами, він готовий відправитися в російську в'язницю, якщо президент Росії Володимир Путін відпустить на свободу затриманих. "У мене розривається серце, коли я бачу своїх солдатів, яких протизаконно утримують на Росії", - заявив глава ВМС України.

Сім'ї українських військовослужбовців, захоплених Росією, передали лист американського уряду: вони просять США "пліч-о-пліч з українською владою боротися за звільнення хлопців" та очікують жорстких дій для тиску на Росію для звільнення і моряків, і інших бранців Кремля.

Полоненого моряка з Кропивниччини, військовополоненого капітана "Бердянська" Романа Мокряка, захищатиме "ворог Кремля"російський адвокат Ілля Новіков, який був адвокатом Надії Савченко. Перша зустріч адвоката з Мокряком вже відбулася. Про це розповів батько українця. Ілля Новіков передав своєму підзахисному в СІЗО "Лефортово" вітання з дому та повідомив, що його не забули і вся країна переймається визволенням полонених.

Патріарх Філарет зустрівся з батьком військовополоненого моряка Василя Сороки. Віктор Сорока розповів Святійшому про зусилля, які він разом з іншими батьками докладає для того, щоб визволити своїх дітей з полону. Від імені батьків усіх моряків Сорока звернувся до Патріарха Філарета з проханням закликати Кремль стати на законний шлях по відношенню до українських бранців.

Світ проти дій окупантів

Країни ООН вимагають від Росії віддати Україні полонених моряків і кораблі без будь-яких додаткових умов. Із заявами виступили представники США, Британії, Німеччини, Польщі, Литви, Швеції, Естонії, Нідерландів, Болгарії, Грузії, Латвії і Канади.

Іспанія також дуже стурбована діями Росії в Азовському морі та закликає до дотримання міжнародного права і забезпечення судноплавства. Про це заявив міністр закордонних справ Іспанії Жозеп Боррель. Він наголосив, що конфлікт в Україні є "величезним викликом для безпеки в Європі" і необхідне відновлення міжнародного права, та зазначив, що Іспанія буде продовжувати захищати суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України.

Росія використовує Крим для поширення контролю в Азовському морі заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він підкреслив, що НАТО ніколи не визнавало і не визнає анексії Криму і підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. "Росія повинна забезпечити свободу навігації і дозволити безперешкодний доступ до українських портів", - додав генсек.

Росія має звільнити українських моряків, захоплених біля Керченської протоки, перед Різдвом і Новим роком. Про це заявив спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер. "Вони мають звільнити моряків. Зробити це як жест доброї волі перед Різдвом, Новим роком, повернути моряків додому, повернути судна", - сказав Волкер.

Також Волкер завив, що США і ЄС можуть посилити санкції проти Росії через полонених українських моряків. "Деякі наші європейські союзники говорили про нові санкції чи посилення існуючих санкцій. Я думаю, що це гідна ідея, ми її розглянемо", - сказав Волкер.

Американські літаки Lockheed EP-3E і Boeing OC-135B продовжують моніторинг біля окупованого Криму. Патрульний літак Lockheed EP-3E злітає з авіабази на Криті і прямує в акваторію Чорного моря. Польоти в Херсонській області поблизу півострова здійснює літак Boeing OC-135B в рамках програми "Відкрите небо".

Постійний представник України в ООН Володимир Єльченко обіцяє гострішу за всі попередні резолюцію ООН. За словами Єльченка, Україна винесе на голосування резолюцію, яку підтримала група з 35 країн, котрі стали співавторами документа. "Резолюція про мілітаризацію Криму, на відміну від резолюції про права людини у Криму, містить набагато більше гострих політичних сигналів на адресу Росії ", - пояснив Єльченко.

МЗС представило в ОБСЄ докази мілітаризації Криму та військової агресії Росії на морі. У рамках 25-ї зустрічі міністрів закордонних справ країн ОБСЄ відбувся тематичний захід міністерського рівня "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь (Україна) та частин Чорного і Азовського морів". Захід відбувся за сприяння делегацій та за участі керівництва МЗС США, Канади, Польщі, Литви, Данії, Швеції, Великої Британії, Латвії, Румунії, Грузії та Естонії.

Порушення прав людини

Співробітники так званого "Центру з протидії екстремізму" на території окупованого Росією Криму затримали адвоката Еміля Курбедінова, влада України повідомила про цей випадок ОБСЄ. Суддя підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя Антон Цикуренко призначив адвокатові адміністративний арешт 5 діб. Захист адвоката в анексованому Криму подав апеляційну скаргу на вирок "суду".

Курбедінов є захисником українського журналіста Миколи Семени та одного з українських моряків. Йому закидають підозру в пропаганді або публічній демонстрації нацистської атрибутики чи символіки, або атрибутики чи символіки екстремістських організацій (20.3 КоАП РФ) за пости в "Фейсбуці" 2013 року. За аналогічні пости в "ВКонтакте" він уже був заарештований на десять діб в січні 2017 року. Зараз Кубедінов перебуває в спецприймальнику для адміністративно затриманих.

Адвокат українських моряків, полонених Росією в Керченській протоці, Микола Полозов пов'язує затримання іншого адвоката – Еміля Курбедінова із його долученістю до справи моряків. Курбедінов брав участь у захисті моряків на етапі обрання їм запобіжного заходу. "Це ніби дзвінок всім адвокатам з боку російської влади, що на них будуть тиснути", - зазначив Полозов.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз закликав "підтримати і не забувати" ув'язненого в колонії Керчі українського активіста Володимира Балуха. Він зазначив, що Балух чекає якнайшвидшої зустрічі з усіма. "Хлопця треба підтримати, він наш, справжній українець", - сказав Чийгоз.

Європейський парламент вивісив банер на честь лауреата премії Сахарова "За свободу думки" українського режисера, в'язня Кремля Олега Сенцова. "Європейський парламент готується до церемонії вручення премії Сахарова 12 грудня", - повідомив журналіст Рікард Йозвяк.

Режисер Куров розповів про стан бранця Кремля, українського режисера Олега Сенцова. Куров сказав, що Сенцову вже краще, але він досі лишається в медсанчастині. Політв'язень одужує після тривалого голодування та виглядає набагато краще, ніж раніше.

Українського політв'язня Євгена Панова, засудженого до восьми років колонії суворого режиму у так званій справі "українських диверсантів", знову етапували з анексованого Криму на Росію. Панова етапують до російського Краснодара. Водночас невідомо, з якою метою Панова напередодні етапували до Криму.

Маріонетковий Київський "суд" окупованого Сімферополя на три місяці продовжив арешт фігурантів "справи Веджіє Кашка" Асану Чапуху, Казіму Аметову, Бекіру Дегерменджі і Руслану Трубачу. Адвокат Айдер Азаматов нагадав, що Асан Чапух зараз перебуває під домашнім арештом. Наступне засідання у "справі Веджіє Кашка" пройде 19 грудня. За словами адвокатів, у Чапуха та Аметова погіршився стан здоров'я.

Окупаційний суд Криму відхилив апеляцію на арешт фігуранта "справи Хізб ут-Тахрір" і залишив у слідчому ізоляторі Марлена Асанова. Адвокат розповів суду про суть апеляційної скарги і просив скасувати рішення суду першої інстанції. Прокурор виступив проти. Згодом суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги. Асанов залишиться під вартою до 9 грудня 2018 року.

Російський суд вирішив етапувати до Ростова-на-Дону звинувачених у так званій сімферопольській "справі Хізб ут-Тахрір". Кримчанам також продовжили арешт до 27 лютого 2019 року. Один зі звинувачених, Еміль Джемаденов, заявив, що їх судять лише за думку і погляди. Адвокати під час суду просили повернути справу прокурору та закрити її через неясність обвинувального висновку. Суд відхилив клопотання. Справу розглядає суд у Ростові-на-Дону. Звинувачені кримці брали участь через відеоконференцію з СІЗО у Сімферополі.

Судна-порушники

З 1 по 30 листопада до портів окупованого Криму зафіксовано заходження одинадцяти танкерів та вантажних суден-порушників. Усі судна були під прапором Російської Федерації. Загалом цими суднами здійснено 28 заходів до портів Севастополя та Керчі. Окрім того на рейді в акваторіях цих портів, що використовуються для стоянки, зафіксовано 13 суден, серед яких 10 – під прапорами Російської Федерації та по одному під прапорами Белізу, Молдови та Республіки Того.

Закон про розмінування

Рада ухвалила закон про розмінування Донбасу і Криму. За словами представника комітету з питань нацбезпеки і оборони Івана Вінника, Україні треба розмінувти 7000 кв. км, після звільнення Донбасу додасться це 9000 кв. км. "Приблизно така сама територія, можливо, з'явиться після деокупації Криму. Ми поки що не знаємо, в який спосіб вона буде здійснена. Можливо, добровільно, і тоді там не буде, що очищати", - додав Вінник.

Зрадники України та бізнес-окупація

Колега "Няші" з Криму намагався стерти "тавро зрадника" через Верховний суд. Колишній кримський прокурор Дмитро Лісовий програв суд Генпрокуратурі, на яку поскаржився за список правоохоронців-"зрадників". Остання інстанція, Верховний суд, не задовольнив його скаргу. Лісового підозрюють у державній зраді. Він подав позов про захист честі та спростування недостовірної інформації. Екс-правоохоронцю не сподобалось те, що Генпрокуратура оприлюднила перелік своїх підлеглих, які перейшли на службу окупантів.

Сім'я запорізького нардепа скуповує ресторани в анексованому Криму та робить окупантам знижки. Старший син нардепа від Опозиційного блоку Євгена Балицького став цієї осені власником двох кафе в анексованому Росією Севастополі. Минулого року дружина нардепа разом із його сином Олександром купили в Севастополі ресторан під назвою Obbligo Morale. У ньому надають десятивідсоткову знижку морякам та військовим. Сам Балицький коментував, що родина придбала не ресторан, а зупиночний комплекс, а що там відкрилося потім, питання не до нього.

Дружина прес-секретаря президента Росії Дмитра Пєскова, фігуристка Тетяна Навка стала співвласником кримської компанії "Галіт", що випускає сіль. Зазначається, що вона отримала частку в розмірі 16,67% і приблизно в цей же час компанія "Галіт" виграла контракт на постачання технічної солі для ДУП "Кримавтодор" на 25,9 млн рублів. Співпадіння? Не думаю.

В окупованому Росією Криму знищують спадщину Гурзуфа, починаючи комерційне будівництво на місці історичних будівель. Зміни відбулися навіть в центрі селища Гурзуфу, де до окупації на площі розташовувався квітковий базар, а навколо нього були будинки кримських татар. Зараз історичний центр селища хаотично забудований магазинами, кафе і ресторанами.

Знову не запустилось

Окупанти Криму втретє не змогли запустити електростанції з турбінами Siemens. У кримських містах Сімферополь та Севастополь перші блоки Таврійської і Балаклавської ТЕС, які повинні були запустити 1 вересня, досі працюють в режимі пусконалагодження. Другі енергоблоки електростанцій за останнім графіком повинні були бути здані 1 жовтня та 1 листопада, однак "Ростех" зможе їх запустити тільки в березні 2019 року.

Кримський міст просідає

Експерти оцінили небезпеку для поїздів на Керченськму мості. Споруджуваний окупантами Керченський міст зміщується: одні об'єкти просідають зі швидкістю до 89 міліметрів на рік, інші – піднімаються зі швидкістю до 52 міліметрів на рік. Експерти допускають, що може зупинитися будівництво залізничної частини Кримського мосту. "Одна опора просідає, а інша - піднімається. Це дуже небезпечно для залізничного мосту...", - каже російський гідрогеолог Юрій Медовар.

Водосховища можуть висохнути у 2019-му

Прийдешній 2019-й може стати в окупованому Криму початком регулярного маловодного періоду, при якому багато кримських водосховищ природного стоку можуть і не наповнитися. Семирічний цикл щодо середньоводного періоду з сприятливою кількістю опадів закінчується. Найбільш уразливими можуть виявитися великі міста, Сімферополь і Севастополь. За прогнозами в 2019 році рівень дефіциту води буде приблизно таким же, що і в 1994 році, найпосушливішому за останні тридцять років.

Суцільна божевільня

У Криму помпезно відсвяткували ювілей божевільні. На святкування 70-річчя психоневрологічного інтернату в окупованій Керчі заради розваги "високих" гостей на сцену вивели пацієнтів закладу. Тут влаштували "показуху": на початку грудня вже наставили ялинок, замовили торт та почепили цифру "70" на сцену. Дівчина в кокошнику вручала "нагороди". Усміхнених та доглянутих гостей розважали пацієнти в старенькому одязі, яким у руки дали аркуші з написом "70". Хворі ще й оздоблювали залу.

"Бардак у місті відбувається"

Жителі Севастополя мітингують та скаржаться на окупаційну владу за "бєспрєдєл" і за "неповагу до традицій" міста. Вони вимагають вибачень за зруйнований парк Перемоги, Малахів курган і сквер Анни Ахматової. "Щирі вітання або ласкаво просимо в гетто... А на референдум, напевно, всім скопом ходили? Після приїхав російський ОМОН і розігнав усіх по домівках, а організаторів затримали за масові заворушення. Пікет закінчено! Кричіть ура!", - з сарказмом прокоментував відео блогер і військовослужбовець ЗСУ Анатолій "Штірліц" Штефан.

Туристів запрошують у "срач-тур"

У мережі поширили фото сміттєзвалища неподалік "ватної гордості" - штабу морфлоту Росії в Севастополі. Ще один "срач" зафіксовано на Верхньосадовому. "Севастополь. Верхньосадове. Цікавий "срач-тур", - зіронізувала в Twitter блогер RoksolanaToday & Крим, публікуючи відповідні фото.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme