"Кримняші" хочуть безвіз: Як в Криму руйнують древні склепи та бояться українських прапорців

Минулого тижня світова спільнота схвалила "кримську" резолюцію на Генасамблеї ООН та засвідчила чітку позицію на підтримку територіальної цілісності України. Тим часом на окупованому півострові продовжував розпускатися "русскій мір"

"Кримняші" хочуть безвіз: Як в Криму руй…

Depo.Крим нагадує, чим жив захоплений Росією півострів минулого тижня.

Справа військовополонених моряків

Близько 15 з 24 українських моряків, які були взяті в полон Росією в районі Керченської протоки, визнали себе військовополоненими. "Вже близько 15 осіб з військовополонених заявили, що вони є військовополоненими і вимагають подальшого ставлення відповідно до Женевської конвенції", - повідомив адвокат українців Сергій Бадамшин.

Адвокати відвідали в російському СІЗО "Матроська тиша" українських моряків Андрія Ейдера і Андрія Артеменка, які отримали поранення під час атаки Росії українських кораблів поблизу Керченської протоки. За словами захисників, моряки почуваються краще. Ейдер висловив стурбованість з приводу того, що його переведуть з "Матроської тиші" в СІЗО "Лефортово" до решти ув'язнених до того, як він встигне остаточно одужати.

Український полонений моряк Сергій Попов у московському СІЗО зробив антену з підручних засобів і був вражений, що російські телеканали тільки про Україну і говорять. "Я стільки сюжетів про Україну вдома не бачив! Невже у Казахстані, Білорусі і інших країнах нічого цікавого не відбувається, навіщо стільки новин про Україну?" – процитували полоненого Попова.

Підконтрольний Росії Верховний суд Криму відклав засідання з розгляду апеляційної скарги на арешт захопленого українського військового Владислава Костишина в зв'язку з його проханням забезпечити перекладача. Суддя Сергій Рубанов відклав розгляд справи "для забезпечення права підсудного давати показання рідною мовою".

А от українському військовополоненому моряку Володимиру Варимезу російський суд відмовився надати перекладача та залишив його під вартою. Доводи сторони захисту про те, що Володимир є військовополоненим, проігноровані. Але тримається Володимир добре, не проявляє ні страху, ні відчаю, каже його адвокат.

Російські волонтери передали сімом затриманим Росією українським морякам теплі речі, взуття і продукти харчування. Передачі морякам були зібрані на гроші, які надсилали росіяни.

"Пам'ятай про тих, хто в полоні" - акція під такою назвою зібрала близько сотні учасників на столичному Майдані Незалежності. Активісти висловили підтримку захопленим в Чорному морі українським військовим і тим, кого незаконно утримують в російських і кримських в'язницях. Учасники акції вийшли на Майдан з портретами заручників Кремля. Під час акції організатори пропонували всім бажаючим написати на спеціальних листівках слова підтримки військовим, аби передати заарештованим українцям.

На Кропивниччині діти написали листа військовополоненому земляку командиру малого бронекатера "Бердянськ" Роману Мокряку, уродженцю села Карлівки Кропивницького району, та його побратимам. Учні Карлівської і Соколівської шкіл вірять в хлопців і сподіваються на швидке визволення.

Світ проти дій окупантів

Схвалення "кримської" резолюції Генасамблеї ООН засвідчило чітку позицію міжнародного співтовариства на підтримку територіальної цілісності України й засудження агресії Росії, про це йдеться у заяві МЗС України. "Попри відчайдушні потуги Росії зашкодити схваленню документа, Генеральна Асамблея ООН вкотре засудила тимчасову окупацію Кримського півострова Російською Федерацією як державою-окупантом та надіслала чіткий сигнал про невизнання спроби його анексії ", – зазначається у документі.

Світова спільнота поступово починає дозрівати до того, щоб виробити комплексну відповідь на виклики і деструктивні тенденції, які було запущено з приходом на український півострів російських окупантів, зазначив міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Окупація Криму в 2014 році стала трагедією для України, а зараз півострів є глобальною проблемою у сенсі мілітаризації та порушення прав людини, що постійно зростає.

ООН висловила занепокоєння постійним збільшенням Росією кількості своїх військ і зброї у Криму, зокрема літаків і ракет, здатних доставляти ядерну зброю. Організація вимагає від Росії припинити такі дії. У документі ООН згадується Будапештський меморандум, наголошується на безпекових загрозах, які Росія створює для України, Чорноморського регіону і всієї Європи наповненням Криму військами і зброєю - зокрема, ядерною. Вперше звучить пряма вимога до Росії негайно вивести з Криму свої війська.

Також в резолюції Генасамблеї ООН про мілітаризацію Криму висловлюється серйозне занепокоєння "безпідставним" нападом на українські кораблі, пораненням і захопленням їхніх екіпажів". У спільній заяві, яку прийнято на зустрічі Балтійської ради міністрів у Вільнюсі, очільники урядів країн Балтії вимагали від Росії негайного звільнення українських моряків та повернення кораблів. Прем'єр-міністри Литви, Латвії та Естонії рішуче засудили агресію Росії в Керченській протоці проти українських кораблів.

Україна на засіданні тристоронньої контактної групи в Мінську запропонувала встановити постійний пункт моніторингу місії ОБСЄ в Керчі. До ОБСЄ звернулись з пропозицією негайно розпочати постійний моніторинг безпекової ситуації в акваторії Керченської протоки, Азовського і Чорного морів й запропонували встановити постійний пункт моніторингу СММ ОБСЄ в Керчі.

США хочуть провести спецоперацію в Чорному морі, щоб вгамувати Росію: близько 40 сенаторів США закликали президента Дональда Трампа очолити "активну багатонаціональну операцію зі свободи навігації в Чорному морі" і підтримати українську армію. Також главу США закликають надати українській стороні додаткову допомогу в галузі безпеки.

Військова агресія Росії

У ЄС запідозрили, що Росія вже перекинула ядерну зброю в Крим, повідомило видання The Guardian. Брюссель розпочав розслідування хакерської атаки на дипломатичні системи зв'язку Євросоюзу після того, як в мережу потрапили тисячі записок організації. У них європейці називають Крим "гарячою зоною", в якій Росія вже, вірогідно, розмістила свою ядерну зброю.

За останні місяці Росія суттєво посилила свою військову присутність біля українського кордону. Наземне угруповання військ Росії вздовж кордону України, на тимчасово окупованих територіях на Донбасі та Криму складає 28 батальйонних тактичних груп, понад 1120 танків, 2600 броньованих машин, 1230 артилерійських систем та 442 РСЗВ, 6 оперативно-тактичних ракетних комплексів. Дані космічної розвідки демонструють розміщення російських танків на відстані 18 км від українського кордону.

Росія похвалилася бойовими навчаннями ракетних комплексів С-400 у Криму. Бойові розрахунки відпрацювали згортання пускових і радіолокаційних установок в районі дислокації, а також перебазування в нові райони. При здійсненні маршу прикриття колони від повітряного нападу умовного противника здійснювали розрахунки зенітних ракетно-гарматних комплексів "Панцир". Марш відбувся в умовах задимлення із застосуванням димових та піротехнічних засобів.

На морських полігонах у Чорному морі поблизу окупованого Криму Чорноморський флот Росії проводить навчання на підводних човнах. "В ході двостороннього навчання екіпаж одного човна буде здійснювати відрив від стеження, а екіпаж другого – максимально довго його підтримувати. В період перебування в підводному положенні обидва човни повинні йти максимально таємно", – розповіли в інформаційному відділі флоту.

З окупованого Криму в напрямку Азовського моря рухається російський ракетний фрегат. "Фрегат був помічений на відстані 1,5 морських миль (близько 2,8 км, - ред.) від кримського узбережжя в районі міста Феодосія. На борту був помітний гелікоптер", - розповів очевидець.

Чорноморський флот Росії прийняв на озброєння в Криму патрульний корабель "Василь Биков". Судно оснащене 57-міліметровою артилерійською гарматою і може розвивати швидкість до 30 вузлів.

На півночі Криму помітили масштабне пересування російської військової техніки в районі селища Первомайське. Колона в складі вантажівок, БТРів, артилерійських установок і польової кухні рухалася в бік Армянська. Також повідомляється, що ще одна колона російської військової техніки рухалася з боку Армянська до адмінкордону Криму і Херсонської області і розмістилася неподалік від заводу "Кримський титан", в декількох кілометрах від траси Армянськ-Херсон.

Російські ударні вертольоти Ка-52 "Алігатор", що базуються в окупованому Криму, в разі війни з Україною направлять на знищення її прикордонних наземних об'єктів протиповітряної оборони (ППО). "У випадку війни з Україною 16 одиниць Ка-52 можуть бути використані проти об'єктів наземних засобів ППО, розташованих поблизу лінії фронту", - написав військовий аналітик Бабак Тагвей після навчань за участю російських вертольотів.

Головний окупант про Крим

Президент Росії Володимир Путін розповів про посилення військової присутності в Криму та нагадав, що в 2014-му році у Криму провели "референдум", на якому нібито виступили за возз'єднання з Росією. "З цього моменту Крим став частиною Російської Федерації. І на будь-якій частині своєї території ми маємо право і будемо будувати так нашу військову політику, як ми вважаємо за потрібне для забезпечення нашої безпеки. Крим - не виняток" - переконане Путін.

Також головний окупант на весь світ виправдав анексію Криму: "З боку кажуть про "анексію" Криму. Що таке "анексія"? Силове захоплення. Якби це була анексія і силове захоплення, жителі Криму тут ні до чого, вони ні в чому не винні. А якщо вони прийшли і проголосували, то тоді це не анексія", - наголосив він.

Попри агресію Росії

Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Турчинов заявляє, що Україна готує новий прохід військових кораблів через Керченську протоку. "Так. Це для нас принципово. Якщо ми зупинимось і відступимо, то Росія фактично виконає своє завдання щодо захоплення Азовського моря, пред'явить світу самовизначені нові морські кордони в Чорному морі, де-факто легалізувавши окупацію Криму", – сказав Турчинов. Він додав, що з проходженням кораблів не можна зволікати.

Кабінет міністрів України ухвалив рішення про внесення пропозицій до РНБО щодо застосування низки санкцій до юридичних та фізичних осіб Росії. Зокрема санкції пропонують застосувати до 23 фізичних осіб та до 14 юридичних осіб, які створюють реальні або потенційні загрози національним інтересам України, призводять до завдання майнових втрат, створюють перешкоди для повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод.

Порушення прав людини

Незаконно затриманому в окупованому Криму Едему Бекірову окупанти пред'явили звинувачення. Чоловік звинувачується в незаконному придбанні, зберіганні й носінні боєприпасів і вибухових речовин. У російській спецслужбі стверджують, що виявили організований Бекіровим схрон, в якому було 12 кг тротилу і 200 патронів до вогнепальної зброї. Окрім безглуздих звинувачень, інваліду першої групи Бекірову не дозволили передати ліки в СІЗО.

Тим часом представництво Євросоюзу в Україні висловило стривоженість станом здоров'я Бекірова. "Стан здоров'я кримськотатарського активіста Едема Бекірова, що був затриманий в незаконно анексованому Криму, - під загрозою. Він повинен бути негайно звільнений та йому повинна бути терміново надана медична допомога", – йдеться в заяві представництва.

Уповноважений з прав людини Верховної Ради Людмила Денисова наполягає на медогляді іншого бранця Кремля Станіслава Клиха. За її словами, мають місце невтішні новини про стан здоров'я політв'язня, якого утримують у виправній колонії на Росії. Про погіршення самопочуття Клих повідомив у відкритому листі. Він пише, що стан здоров'я критичний, можлива гангрена, є підозра на рак.

Донька фігуранта так званої "справи Веджіє Кашка" Наджиє Аметова звернулася до українського омбудсмена Людмили Денісової з проханням про терміновий порятунок Казіма Аметова, Руслана Трубача й Едема Бекірова, яких тримають у спецблоці сімферопольського СІЗО. За її словами, всі троє перебувають під постійним відеоспостереженням. У камерах з бетонними стінами - холод і вологість, що призводить до загострення набутих у неволі хвороб.

Російські силовики б'ють кримських мусульман під час етапування на території Росії. Вони також поміщають заарештованих у спецблок без пояснення причин посилення режиму. "Фігурантів справи Хізб ут-Тахрір (Ялтинська група) Інвера Бекірова і Вадима Сірука під час етапування з Ростова до Криму у Краснодарському СІЗО тримають у спецблоці. Причини посилення режиму утримання невідомі", - повідомив журналіст Антон Наумлюк.

Підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму відхилив апеляцію на арешт фігуранта Бахчисарайської "справи Хізб ут-Тахрір" Ернеса Аметова. Бранця Кремля "суд" залишиться за гратами до 9 лютого 2019 року. Засідання проходило в закритому режимі, на оприлюднення дозволили зайти тільки родичам. Сам Аметов був присутній на засідання через відеозв'язок.

Координатор громадської організації "Кримська солідарність" Сервер Мустафаєв, якого окупанти запроторили до психіатричної лікарні, заявив, що процедура психіатричної експертизи принижує його гідність і репутацію. Він висловив подяку всім, хто пам'ятає і підтримує кримських політв'язнів та їхні сім'ї. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова направила листа російській омбудсменці Тетяні Москальковій з вимогою вжити заходів для припинення порушення прав політв'язня Сервера Мустафаєва.

Український політв'язень "справи диверсантів" Володимир Дудка, якого утримують у СІЗО в окупованому Росією Криму, перебуває у передінсультному стані. Рідні побоюються, що у нього може статися напад через високий тиск. "Мені вдалося відвідати тата в СІЗО і передати йому ліки. Виявилося, що у нього знову високий тиск: 155 на 100. Є вже гіпертонічний криз, тобто, в будь-який момент у нього може статися інсульт", – розповів син Дудки Ілля Кавернік.

Активісти російської ініціативи "Стратегія – 18" провели пікети з вимогою звільнити кримських політв'язнів, які перебувають у в'язницях Росії й анексованого півострова. Дві паралельні акції відбулися в Москві біля адміністрації президента Росії і на Луб'янській площі. В руках активісти тримали плакати з іменами й особистими історіями політичних в'язнів.

Заборонили показувати як рубль падає

На Росії заборонили розміщувати на вуличних табло курси валют, в окупованому Криму, зрозуміло, теж. Це напевне пов'язано з тим, що слідом за світовими цінами на нафту на Росії обвалився рубль. Центробанк пояснював необхідність ухвалення відповідних поправок боротьбою з незаконними точками обміну валюти. Начебто за допомогою вуличних табло такі пункти залучають людей, позаяк банки зазвичай розміщують інформацію про курс всередині приміщень. Натомість падіння рубля триває.

Виконавці окупації Криму

Журналісти оприлюднили персональні дані командирів російських 76-ї десантно-штурмової дивізії та 234-го десантно-штурмового полку, які захоплювали Крим. На момент проведення спецоперації захоплення Криму командиром 76-ї ДШД був полковник Олексій Наумець.

Наступником Наумця на посаді командира 76-ї ДШД став полковник Ігор Каплій.

На момент проведення спецоперації захоплення Криму командиром 234-го ДШП був підполковник Олег Грицаєв, який підписував нагородні документи до медалей за окупацію Криму.

Його наступником на посаді командира 234-го ДШП став гвардії підполковник Іван Велікоцький.

В окупантів "підгорає"

В окупантів триває "синдром візитівок Яроша", бо у Сімферополі вони підняли справжню паніку через безпілотник з жовто-блакитними прапорцями та гаслом "Слава Україні!". На місці "небезпечної" знахідки працювали собаки з поліцією, його огородили кіперною стрічкою та й близько не підпускали людей.

Хворіти не можна

Жителі окупованого Криму б'ють на сполох: лікарі не їдуть навіть до немовлят. Складнощі з медичним обслуговуванням виникли в жителів Кам'янського дачного масиву, розташованого під окупованою столицею Криму Сімферополем. Тисячі сімей не можуть прикріпити своїх новонароджених дітей до жодної поліклініки кримської столиці. Медики відмовляють їм у праві на гарантовану законодавством допомогу.

Дохазяйнувались

Окупанти можуть зруйнувати унікальний склеп Деметри в Керчі: через сусідство з будівельним майданчиком унікальна антична споруда в Керчі може бути пошкоджена. Керівництво заповідника неодноразово зверталося до компетентних органів з проханням відкликати дозвіл на будівництво, яке може призвести до втрати унікального об'єкта, однак результату на даний момент немає.

Навіть мертвим нема місця

В анексованих Ялті та Алушті немає місць для поховання померлих, в зв'язку з цим, в Ялті людей ховають майже в річці. Місцева так звана "прокуратура" повідомила, що зафіксовані незаконні поховання на міському кладовищі в 2016-2018 роках, і що зараз погоджується виділення земельної ділянки для поховань. Але оскільки це питання поки в розробці, ховати померлих офіційно ніде. Відповідно, і перепоховати незаконно викопані на березі річки могили теж нема де.

"Кримняші" хочуть безвіз

У мережі посміялися над тим, що "хитро*опі" "кримняші" дуже хочуть безвіз. Зокрема, в групі "підслухано Керч" анонімний користувач поцікавився, чи роблять в окупованому Криму українську біометрику, по якій можна вільно їздити в країни ЄС. Офіцер ЗСУ Анатолій Штефан "Штірліц" опублікував в мережі фото оголошення в якому кримчанам, за наявності українських документів, пропонують за гроші купити українську біометрику. Він зазначив, що там залишилося дуже багато "хитро*опих", які в 2014 році бігли за паспортами Росії, а тепер хочуть безвіз.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme