Курорт-пустеля: Як окупанти у Криму прикривають молитвами водну кризу

В окупованому Криму лише ледачий не визнав, що без української води півострів поступово перетворюється на пустелю. І, здавалось би, саме водна блокада – чи не єдиний дієвий інструмент, який може може вказати реальну ціну "каменів з неба" у "рідній гавені"

Курорт-пустеля: Як окупанти у Криму прик…

Окупанти готові і голову розбити в поклонах, щоб змусити місцеве населення повірити: саме блокада Північно-Кримського каналу Україною, а не окупація російськими військами є причиною посухи і взагалі всіх проблем на півострові. На жаль, після заяв деяких українських політиків, зокрема про подачу води в обмін на Донбас, така думка ще більше утверджується у свідомості місцевих жителів. Хоч проблему посухи "влада" замовчує, Depo.Крим згадав нечисленні публічні зізнання в тому, що без української води цивільний Крим "загинається", перетворюючись на військову базу окупантів посеред пустелі.

У лютому в окупованому Сімферополі через обміління водосховищ вже відключатимуть гарячу воду в будні вдень. Про це повідомила глава так званої адміністрації міста Олена Проценко. "Зараз необхідно максимально раціонально використовувати наявні водні ресурси, тому на сьогоднішній день прийнято рішення про відключення гарячого водопостачання, крім суботи та неділі, і перехід на графік подачі холодної води вранці і ввечері", – повідомила Проценко. За її словами, запасів у водосховищах, які постачають воду у Сімферополь, недостатньо для цілодобового і безперебійного забезпечення міста.

Напевно, що місцевим жителям такі ідеї не до душі, але особливого вибору, живучи в окупації, у них немає. Загалом запасів у водосховищах Сімферополя має вистачити на 90-100 днів. Вони спорожніли через відсутність опадів, рівень води виявився в два рази нижче, ніж рік тому. За даними офіційних російських ЗМІ, в цілому основні водосховища всього Криму заповнені на 37%, цих запасів повинно вистачити до червня.

Щоправда, слідом за новиною про майбутні відключення посипалися офіційні заяви, що через дощі проблеми не існує, і воду вимикати не будуть. Так це, чи ні, покаже найближчий час, адже рясні опади дійсно можуть тимчасово полегшити проблему, але грунтовно вирішити її вони все одно не здатні.

Є на окупованому півострові ще й такий різновид "роботи" як "напування" кримчан псевдонауковими ідеми про швидке наповнення водосховищ Криму. Ці ідеї потребують настільки багато грошей та й людських ресурсів для реалізації, що окупанти за них навіть братися не поспішають. Простіше перетворити півострів на пустелю, а людей періодично чимось заспокоювати.

Наприклад торік у лютому окупанти вигадали розвернути русла річок Криму. Місцеві гідрологи запропонували осушити русла річок, пустивши їх по трубах в степ, запобігши стіканню води в море. Одна з пропозицій була відбирати воду поверхневого стоку великих річок: Чорної, Бельбека, Качі, Альми, Західного Булганака і Салгіра. Їх пропонували "перехопити" перед скиданням в море і направити в Міжгірне водосховище, яке раніше наповнювалося за рахунок дніпровської води. Потім воду по Сакському каналу хотіли передавати в основну гілку Північно-Кримського, щоб забезпечити водою міста Армянськ, Джанкой, Феодосію і Керч. Для реалізації цього проекту необхідно було б прокласти близько 200 кілометрів труб. Місцеві експерти сумнівалися, що всю прісну воду вдасться забрати. При цьому невідомо, у яку суму міг обійтися кубометр цієї води з урахуванням пропонованих обсягів будівництва. Минув рік, а "феєрична" ідея так і залишилась на папері.

Наприкінці 2018 року окупанти грозилися займатися пошуком джерел прісної води під Азовським і Чорним морями для водопостачання споживачів в Криму, в першу чергу, в північно-західній частині півострова. Певно, джерел не знайшли, бо на початок 2020 року йдеться вже про жорстку економію водних ресурсів на півострові. І це при тому, що посівна кампанія ще попереду. При цьому окупаційна влада перебільшує дані про кількість зібраного на півострові зерна, оскільки посуха не могла не вплинути на показники врожайності. "Я думаю, що брешуть щодо 980 тисяч тонн. Якщо стільки зібрали, мінімум 450 з них – продовольча пшениця. Це говорить про те, що в принципі вони свої запаси могли б поповнити. Але, швидше за все, зібрали все ж менше, тому що без зрошення я не вірю в ті цифри, які озвучує так зване Міністерство сільського господарства Криму", – зазначив влітку 2018 року екс-радник міністра аграрної політики і продовольства України Олександр Лієв. Того ж року окупанти й самі визнали, що зібрали ранніх зернових удвічі менше, ніж у 2017-му.

Щороку й власники приватних господарств скаржаться на те, що їм немає чим поливати городи. "Дістається" і нечисленним туристам, які їдуть до півосторова влітку: час від часу з'являються новини, що воду у курортних містах подають за графіком, відбираючи її у такий спосіб у селян. Бо везти прісну воду з собою, навіть і таким чудовим для окупантів залізничним сполученням Кримського мосту – сумнівне задоволення для "русотуриста".

Але й це ще не всі "маразми". Влітку 2019 року на півострові збиралися поливати баштани стічними водами. А ще встигли похвалитися відкриттям декількох скважин – але все було якось не по-людськи: учасники святкової події черпали воду з калюжі, а все відео демонстрували на пропагандистських телеканалах.

Через правду про посуху "постраждав" і відомий власник звіринців та любитель "русского мира" Олег Зубков. Він хоч і підтримував прихід армії Путіна до Криму, після окупації став чи не єдиним "опозиціонером" серед "кримняшів". Його "випади" на окупованому півострові, звісно, владі не подобаються. "Навіть якщо качати воду будуть з більш повноводного Білогірського водосховища, яке в останні роки живить східний Крим, то і в ньому немає води в достатній кількості, щоб живити ще і північ Криму. Через недостатню кількість води в Білогірському водосховищі в 2018 році подачу води в східний Крим припинили вже в липні місяці", – заявив Зубков на початку 2019 року.

Перевіривши, що технічні і реальні методи насичення водосховищ у зв'язку з водною блокадою, в Криму не працюють, окупанти переходять до більш звичних – молебнів РПЦ. Тож на початку 2020 року в окупованому Криму в православних храмах Сімферопольської і Кримської єпархії почали проводити молебні "про дарування вологи". Молебні організовані на прохання російської адміністрації півострова, представник якої звернувся в єпархію. Його прізвище і посаду в церкві не уточнили, що не дивно, бо не кожен путінський представник захоче зізнаватись у неспроможності щось змінити.

Фото – Євпаторія 24

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme