Блекаут, "карткові" будинки та посуха: Як люди в Криму виживають і підпалюють себе

ЄС запровадив нові санкції: євробізнес застерегли від участі у проектах, подібних до будівництва Керченського мосту

Блекаут, "карткові" будинки та посуха: Я…

Depo.Крим нагадує, чим жив Крим минулого тижня.

Санкції та делегації в Криму

Найбільш важливою для України міжнародною подією минулого тижня стало те, що ЄС розширив список санкцій проти Росії. У список обмежень, які діють щодо російських компаній через анексію Криму і будівництва Кримського моста, потрапили суднобудівний завод "Залив", ВАТ "Інститут Гіпростроймост", ТОВ "Стройгазмонтаж-Міст", ТОВ "Стройгазмонтаж", ВАТ "Інститут Гіпростроймост" і АТ "ВАД".

"Керченський санкційний список" відкрив нову сторінку спільної протидії агресивним діям Кремля, заявив Президент України Петро Порошенко. А міністр МЗС Павло Клімкін застеріг євробізнес від участі у проектах, подібних до будівництва Керченського мосту: "Це важливий сигнал для європейського бізнесу не йти цією слизькою стежкою", - зазначив міністр.

І хоча на Росії раніше розповідали про цілющу дію санкцій, нові санкції ЄС обізвали "підривною політикою проти жителів Криму". Офіційний представник російського МЗС Марія Захарова, заявила, що цими санкціями Захід "заохочує тих, хто займався енергоблокадою Криму, і переслідує тих, хто будує об'єкти цивільної інфраструктури". Не сказала Захарова про те, що не було б ні санкцій, ні проблем у кримчан, якби вони не покликали на українську землю "русскій мір".

Щодо землі. Президент Росії Володимир Путін підписав закон, відповідно до якого право користування ділянками надр, що розташовані у Чорному та Азовському морях, буде надаватися за рішенням уряду Росії, прийнятому за результатами аукціону на право користування ділянками надр. Ліцензії на надра Чорного і Азовського морів, видані державними та іншими офіційними органами України до анексії Криму, визнаються недійсними.

Але за свої дії сусідня держава має відповісти. Порошенко доручив створити міжвідомчий координаційний спецорган, що займеться формуванням консолідованої претензії до Росії для відшкодування завданих збитків за Донбас і Крим. Президент України розраховує на міжнародну підтримку для зняття блокади Росії в Азовському морі.

Також ходять під санкціями 19 російських суден , що у липні незаконно увійшли до портів Криму. "Заходження суден під іноземними прапорами до закритих морських портів та терміналів, розташованих на території АР Крим та Севастополя, є порушенням норм міжнародного права", – нагадали у МінТОТ.

Тим не менш, у незаконно анексований Росією Крим прибула делегація політиків і бізнесменів зі Словаччини, до складу якої увійшли 10 людей. МЗС України вважає заяви словацького депутата Петера Марчека, який був у складі делегації в Криму, про "історичну приналежність півострова Росії" нікчемними. Безумовно, Україна вживатиме відповідних заходів реагування на порушення нашого законодавства, а депутат Марчек був попереджений українською стороною про наслідки скоєних ним кроків.

До речі, Комітет словацького парламенту з закордонних справ планує цього тижня обговорити візит місцевих політиків до окупованого Криму і відкинути легітимацію ними анексії українського півострова. За результатами обговорення комітет планує прийняти заяву на підтримку офіційної позиції МЗС Словаччини, Євросоюзу та НАТО.

Через відвідування окупованого Криму та ОРДЛО Україна заборонила в'їзд 740 іноземцям на три роки. Прикордонники наголосили, що порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповані території через закриті Урядом України пункти пропуску передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність.

Підпали, голодування і страждання політв'язнів

У самому окупованому Криму доводять людей до крайнощів. Так, активіст "галявини протесту" "Стрілецька" кримський татарин Ватан Карабаш облив горючою рідиною і підпалив себе. Так чоловік протестував проти свавілля влади. Він отримав опіки 10% шкіри. Його стан наразі стабільний.

На жаль, навіть відчайдушні кроки бранців режиму не змушують йти на поступки поліцейську державу. Український активіст Володимир Балух не припиняє голодування і його стан залишається важким.

Ця держава не звикла щадити ні чужих, ні своїх. Вимушений був оголосити голодування і колишній військовослужбовець штабу Чорноморського флоту Росії з Криму, 59-річний Леонід Пархоменко, обвинувачений в шпигунстві на Україну. 20 місяців Пархоменко перебуває в СІЗО, голодує вже 18 діб. У результаті дій слідчого почали цькувати сім'ю в'язня.

Заступника голови ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Назіма Меметова затримали в анексованому Росією Криму. Він перебуває в Красноногвардійському відділенні Слідчого комітету. А у селищі Калинівка силовики обшукали будинок кримськотатарського активіста Лєнура Аблязімова, його відвезли у відділення поліції, вилучили ноутбук, книги кримськотатарською мовою. Телефонного зв'язку з ним немає.

Є і добрі новини. В'язень Кремля, кримчанин, активіст Євромайдану Олександр Костенко вже на волі. Він 3 роки 6 місяців відбував покарання у Росії в Кірово-Чепецьку Кіровської області, і зараз знаходиться під захистом української влади. За версією російського слідства, 18 лютого 2014 року він заподіяв тілесні ушкодження співробітнику кримського спецпідрозділу "Беркут" та начебто незаконно зберігав удома нарізний ствол.

ФОТО: Яна Гончарова

А ФСБшник, який зламав руку політв'язню Костенку, досі працює в "органах. Та ще й під час обшуку і затримання Ісмаїла Рамазанова підкинув йому пакет з патронами 9 калібру. На Росії такі кати завжди затребувані.

Українська співачка Руслана написала лист засудженому на Росії кримському активісту Майдану Олександру Костенку, який вийшов на свободу. Вона зазначила, що повністю поділяє його позицію, принципи і силу духу. "Такі, як ти, дадуть нам сили: жити правильно далі і створювати те, про що ми так мріємо - краще життя", - написала Руслана.

Американсько-французький письменник, лауреат Гонкурівської премії 2006 року Джонатан Літтель написав відкритого листа українському режисеру, політв'язню Олегу Сенцову. "Триває 82 день з тих пір, як Ви оголосили голодування (станом на 3 серпня, - Ред.). Ви зробили це, щоб висловити протест не тільки проти несправедливості свого ув'язнення, але й щоб звільнити також 65 своїх співвітчизників, які ув'язненні в тюрмах Росії за тяжкими звинуваченнями. Цей жест, голодування до смерті, є однією з найбільш жорстких форм протесту, яку будь-хто може зробити", - зазначив Літтель.

Видатна радянська актриса Лія Ахіджакова повідомила, що ніколи не поїде до незаконно анексованого Кремлем Криму. "Не можна. Тому що, якщо ти любиш Україну, то, не можна їх зраджувати. Я, звичайно, (до Криму – Ред.) не поїду", - наголосила вона.

У фігуранта "справи українських диверсантів" Володимира Дудки, який утримується в СІЗО у Криму, знову погіршився стан здоров'я. Син обвинуваченого Ілля розповів, що спробує передати необхідні для лікування препарати, а також те, що він не чекає позитивного результату в судовому процесі свого батька.

Зате кати політв'язнів надають прихисток аферистам та "зекам". Прокуратура АРК підозрює в розтраті майна в особливо великих розмірах екс-голову організації з танцювального спорту, а він втік до купованого Криму. Мова йде про Андрія Пашу, котрий укладав фіктивних договори про надання юридичних послуг. Йому загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі.

В той же час на Кропивниччині затримали дезертира-зрадника ЗСУ, який перебував у розшуку. На початку березня 2014 року старший солдат з в/ч, дислокованій в АР Крим, не з'явився до нового місця служби на материковій частині України. У 2015-му проходив службу за контрактом у лавах Збройних Сил Росії. Звільнившись, повернувся додому, до Олександрійського району Кропивниччини, де його затримали. Перебіжчика підозрюють у держзраді та перевіряють щодо розвідувально-підривній діяльності проти України.

Гроші і туристи

Зрадників не люблять навіть окупанти. У "рідній гавані" у кримчан зарплата складає дві третини від російської. Про це розповів колишній заступник міністра праці та зайнятості населення Росії, доцент Павло Кудюкін, коментуючи дані Кримстата по зарплатах на півострові. Кримським сім'ям ледь вистачає грошей на життя.

Туристи із Росії хоч і мають більші гроші, ніж кримчани, але в окупованому Криму виносять з готелів все, що бачать - рушники, покривала, картини. Про це розповіла господиня одного з кримських готелів у Форосі. "Туристи пішли скупі. Не хочуть платити. Забирають з номерів все. Думаю, таких грошових потоків, як п'ять років тому, в Криму ніколи вже не буде", - заявила кримчанка.

Її слова підтверджують свіжі фото, зроблені на геть пустому путінському мосту в окупований Крим. Знімки моста були опубліковані блоггером RoksolanaToday & Крим. "Йдемо на мільйон! Трафік серпня вражає ... Туристи - їдуть зграями!", - іронізує автор над офіційною російською статистикою, згідно з якою по Кримському мосту проїхало вже більше мільйона транспортних засобів.

Не дивно, що з окупованого Криму "втекла" остання західна мережа готелів. Американська компанія Best Western Hotels & Resorts, остання західна мережа готелів у Криму, пішла з окупованого Севастополя в результаті дії санкцій.

Посуха, блекаут і вода

Окупанти визнали, що втрати від посухи в Криму становлять 10 тисяч га посівів. Збиток тільки за прямими витратами оцінюється в понад 50 млн рублів. Також в окупованому Росією Криму 70% рослинності або зникло, або перебуває у незадовільному стані в порівнянні з 2016 роком. Ще однією екологічною катастрофою стало те, що висохла одна з найбільших кримських річок Біюк-Карасу Її не врятували навіть сильні зливи. Запаси Тайганського і Білогірського водосховищ вичерпані, так як без притоку води з Біюк-Карасу вони залишаються без джерел живлення.

А головна річка окупованого Сімферополя перетворилася в брудну калюжу. Колись велика річка Салгир зараз нагадує болото : русло річки заросло травою, птахи в'ють гнізда на виниклих трав'янистих острівцях. Вода стала брудно-зеленого кольору.

Окрім посухи, однією з найгостріших проблем лишається блекаут. "Гоблінці" в чергове "втішили" кримчан, що він в окупованому Криму надовго. Дефіцит електроенергії дедалі збільшуватиметься навіть з урахуванням перетікання її по Енергомосту Кубань – Крим, запуску Таврійської і Балаклавської ТЕС та електростанції в Саках.

Куплений мешканкою Москви у 2016 році будинок в окупованому Севастополі звалився у море: науковці повідомляли про зсув ґрунту, але "гоблінці" проігнорували інформацію. НС трапилася між пляжами "Товстун" і "Учкуєвка". Таких будинків тут ще кілька - вони буквально висять над глиняним обривом. Але так званій кримській владі до них та ризиків смерті людей байдуже.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme