Справа Джеляла: Як Росія заміряє протестні настрої на півострові

Справою Джеляла російські спецслужби не лише почали черговий етап репресій проти кримських татар на півострові, а й заміряли протестні настрої серед корінного народу Криму. Навряд чи результати їм сподобалися

Журналіст відділу новин
Справа Джеляла: Як Росія заміряє протест…
Фото: facebook.com/crimeansolidarity / Крымская солидарность

Наріман Джелял – одне головних публічних облич кримськотатарського руху. Виважений, поміркований, він намагався захищати інтереси свого народу на півострові в максимально легальній площині. І його затриманням окупаційні спецслужби не лише почали черговий етап репресій проти кримських татар на півострові, а й спробували вирішити деякі інші свої завдання.

Що передувало вересневим затриманням у Криму

Ще у квітні голова Радбезу Росії Микола Патрушев провів на півострові низку нарад із силовиками, під час яких пророкував можливе ускладнення міжнаціональної та міжконфесійної обстановки і ймовірність здійснення терактів. Тоді ж визначив і головних винуватців майбутніх злочинів: США, Євросоюз, Україну і Меджліс кримськотатарського народу.

Адвокат Микола Полозов, який нині захищає Нарімана Джеляла, каже, що заяви Патрушева були прямим керівництвом для дії. "Він проводив розширені наради колегії МВС, ФСБ і прокуратури і заявив, що Україна створює диверсійні табори, що в Крим будуть засилати диверсантів тощо. Тобто він фактично дав керівництво до дій для силовиків. Зараз вони відпрацьовують цю повістку, притягуючи до кримінальної відповідальності ні в чому не винних людей, фабрикуючи справи", – заявив Полозов у коментарі QirimInfo.    

Вочевидь, запропонований Патрушевим "порядок денний" російські спецслужби у Криму могли відпрацьовувати й за власними фантазіями заради чергової зірочки на погонах, й за вказівками згори. Важко сказати, чи був "теракт в Перевальному", причетність до якого закидають Джелялу, "місцевою творчістю", але, безумовно, рішення "пристебнути" до нього заступника голови Меджлісу ухвалювалося на самому верху. Адже Джелял, насамперед – політична фігура.

Чи був теракт в Перевальному

Про начебто навмисне пошкодження 23 серпня газопроводу, який живить військову частину у невеличкому селі Перевальне, донедавна було відомо лише з кроткого повідомлення окупаційного МВС у Криму. Ані фото, ані відео, ані якихось свідчень місцевих жителів у соцмережах із цього приводу немає. Саме повідомлення швидко загубилося в потоці новин й не мало продовження до 7 вересня, коли ФСБ заявила, що на газопроводі був теракт, реалізований затриманими кримськими татарами за вказівками української розвідки.

Тож є усі підстави вважати, що повідомлення МВС було частиною спецоперації ФСБ, і сигналом до її початку були якраз установчі збори "Кримської платформи" 23 серпня, в яких брав участь і Джелял. Можна також припускати, що оцінка керівництвом Росії небезпек "Платформи", корелюється з розмахом розпочатих репресій, головна ціль яких – придушення кримськотатарського руху. Джелял – одне з його головних публічних облич: виважений, поміркований, який намагався захищати інтереси свого народу на півострові в максимально легальній площині. Його затримання – це одночасно й обезголовлення Меджлісу в Криму, і яскраве свідчення того, що розпочаті на півострові одразу після початку окупації етнічні чистки Росія більше не маскуватиме не тільки переслідуваннями "Хізб ут-Тахрір", а й іншими "тероризмами", вигаданими спеціально для тих, кого не вдається або не хочеться записувати у "хізби".

Вимірювання протестних настроїв

Разом із Джелялом у справі про "теракт" на газогоні були затримані двоюрідні брати Азіз Ахтемов та Асан Ахтемов – їм ФСБ закидає саме здійснення теракту, а також Ельдар Одаманов, якому інкримінована непокора "законним вимогам поліції", та Шевкет Усеїнов. Що закидають останньому, невідомо.

Обшуки й затримання відбувалися показово брутально. Наприклад, дружина Джеляла Левіза розповіла, що силовики ломилися через паркан, її одразу блокували в кімнаті з дітьми, тож жінка не розуміла, ані хто до них вдерся, а ні про що говорили з чоловіком. Увезли Джеляла на автівці без розпізнавальних знаків, куди – так само було невідомо.

Де їхні близькі та що з ними, гадки не мали й інші родичі затриманих. Тож люди прийшли під будівлю ФСБ у Сімферополі – там зібралися близько сотні кримських татар. За словами голови Меджлісу Рефата Чубарова, для сьогоднішнього Криму це дуже багато.

Таким чином, російська спецслужба отримала можливість принагідно виміряти протестні настрої в середовищі корінного народу. Це відшліфована з радянських років практика: "хто не підняв руку, голосуючи за виключення з партії", "хто не підписав звернення про виключення зі спілки письменників", нарешті, "хто вийшов на протест за Навального".

Кримчани, які вийшли під ФСБ – і ті понад 40 активістів, які були затримані (двоє з них, родичі братів Ахтемових, отримали 10 і 15 діб адмінарешту), і решта, які дістали штрафи за карантинною статтею, та навіть ті, для кого подія минулася поки без наслідків – тепер "на олівці". Їх надалі переслідуватимуть.

Читайте також

Окупанти у Криму затримали свідка захисту в справі Джемілєва

Зупинятися окупанти не збираються. Про це свідчить заява, яку зробив так званий очільник Криму Сергій Аксьонов. "Відповідь буде дана усім, усі будуть заарештовані. Я знаю, що суд вже обрав міру запобіжного заходу. Тому будемо розкручувати групу цю дальше... Усі, хто сприятиме терористам, у даному випадку, виходитиме й намагатиметься у громадському полі впливати на органи влади, однозначно, усім цим діям запобігатимуть дуже жорстко", – наголосив Аксьонов.

Виходячи з заяв представників різних держав та міжнародних організацій, у фантазії ФСБ про теракт та причетність до нього затриманих мало, хто повірив. При чому ще до того, як з’явилися ознаки та підтвердження того, що затримані зазнають тортур. Тож це операція виключно для внутрішнього споживання: залякування та витіснення з півострова незгодних кримських татар як головний запобіжник деокупації півострова. 

Читайте також

Час поповнювати обмінний фонд: Чи допоможуть Туреччина і США витягнути Нарімана Джеляла  

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme