"Рекордний" сезон в окупованому Криму залишає турбізнес без виручки

Їдуть на автомобілях, зупиняються в готелях всього на пару днів, везуть свої продукти і менше випивають. Такий портрет російського туриста намалювався в Криму в 2019-му році

 "Рекордний" сезон в окупованому Криму з…

Про це пише у себе в Facebook за підсумками спілкування з отельерами і іншими представниками туріндустрії кримський блогер і громадський працівник Олександр Горний.

За його словами, масовість туристичного потоку компенсується безгрошів'ям середнього туриста, який економить на всьому, від їжі до проживання, намагається не затримуватися на одному місці довше 2-3 днів, і все частіше вважають за краще жити в наметах, а не в апартаментах.

"Спілкування з представниками кримської туристичної галузі виявили наступні тренди цього сезону, - пише Горний:

1. Сезон дуже рваний - то порожньо, то сумно.

2. Народ поїхав, основна маса туристів на автомобілях. Кочують по Криму, зупиняючись на 2-3 дня, чим дуже сильно дратують готельєрів та приватний сектор.

3. Масовий турист не готовий платити вище 2500 руб за номер, більшість знімають по 1200-1800 руб / добу на сім'ю. Ціна ліжка місця 250-300 руб і не вище.

4. Дешеві столові ще в тренді, але кухня в номері для багатьох туристів краще, які везуть з собою мішки продуктів, в Криму ціни однозначно вище, особливо в курортних селищах. Кримські торгаші просто юшки переїли.

5. Туристи менше стали випивати, грошей мало, "доганяються" не кримським вином, а горілкою.

6. Екскурсійна програма цікава, але сама бюджетна і під боком.

7. Отельери просіли на 20-40% у виручці за порівняння з минулим роком, а кости виросли.

8. Всі сподіваються на відкриття залізничного мосту, але бояться, що поїде ще більш бюджетний клієнт.

9. Абсолютно всі мої співрозмовники проклинають місцеву владу і Мінтуризму Криму. Перші не підготувалися до сезону, залишилися всі системні проблеми.

А ось Міністерству нарікають на брехню про зростання турпотоку і про повне "в шоколаді". Як мені сказали кілька готельєрів, якби вони послухали восени мій прогноз, то не вкладалися би в розширення бізнесу. А я ще раз кажу - кримські туристичні чиновники брешуть, накручуючи лічильник.

10. Сезон 2020 року, можливо, і буде більш масовим, але з фінансовий точки зору він буде ще гірше для туристичної галузі - кости виростуть, а маржинальність знизиться. Кримська влада не зможе створити необхідну інфраструктуру для тих, хто поїде на поїздах, як наслідок ми побачимо серйозні збої і точки напруженості", - резюмує Олександр Горний.

Громадський працівник також додає в коментарях, що "дельфінарії просіли на 25-30%, аквапарки до 40-50%".

Погоджується з Горним і директор філії ТОВ "Туроператор "Дельфін" Іван Коваленко. "У мене на фірмі і по готелям спад від минулого року 30-40%, турист в масі їде дуже бюджетний - це факт", - написав Коваленко в коментарях.

Голова Кримської готельної асоціації Сергій Маковей в коментарях до посту Горного пише: "Ґрунтуючись на сьогоднішніх звітах про зростання кількості туристів на 10-11% в порівнянні з минулим курортним сезоном 2018 р, хочеться попросити нашого міністра курортів і туризму, публічно на сайті міністерства прописати формулу або систему, по якій ведеться дана статистика. Оскільки дані Росстату, отримані від об'єктів розміщення Криму, дуже сильно відрізняються від статистики курортного відомства. Причому, необхідно визнати, що на сьогоднішній день в "тіні" перебуває більша частина коштів отриманих від гостей півострова, що приїжджають до нас на відпочинок. Крім того, днями Кримстат опублікував дані середньої вартості обіду в їдальнях і ресторанах Севастополя. Кримстат зазначає, що, в порівнянні з минулим роком, вартість послуг в ресторанах значно подорожчала, а ось ціни на обіди в міських їдальнях, навпаки, знизилися. Так, обід в їдальні подешевшав в поточному році на 20,03 рубля, а кава на 21,84 рубля".

Нагадаємо, що з'явилися показові фото з окупованого Криму, на яких туристів немає, а є одні медузи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme