Дорогий видобуток та складна геологія: Що відомо про родовище "Глибока"

Нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука підозрюють у держзраді через передачу Росії документів на кримське газове родовище "Глибока", де закладено понад 8 млн тонн нафти

Катерина Ейхман
Заступниця керівника регіональних редакцій Depo.ua, журналістка, фотографка
Дорогий видобуток та складна геологія: Щ…

Народним депутатам від ОПЗЖ Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку оголосили про підозру у держзраді за трьома епізодами, один з яких стосується розкрадання державних надр в акваторії Чорного моря. Depo.Крим розповідає, що відомо про цю історію

Як встановило слідство, підозрювані у 2015 році передали росіянам документальну базу родовища "Глибока", розташованого у прикерченському шельфі Чорного моря у виключній (морській) економічні зоні України. Без цих документів на переконання спеціалістів, процес підготовки та розробки родовища російськими окупантами в Криму зайняв би роки і потребував би значних матеріальних ресурсів. Ресурси цього родовища у грошовому еквіваленті, за даними слідства, складають понад 38 мільярдів гривень.

Родовище розташоване за 75 кілометрів від Феодосії. За попередніми підрахунками, там закладено до 8,3 млн тонн нафти та близько 1,4 млрд куб. м газу. Враховуючи, що воно досі не розроблене, інформації про нього досить мало. Відомо, що за підсумками комплексу досліджень в межах родовища виділили перспективну (для розробки) ділянку.

У 2012 році медведчуківська компанія ТОВ "Нові проекти" отримала права на розробку родовища строком на 40 років, а у 2015-му вона вже перетворилася на ООО "Новые проекты". За інформацією слідства, безпосередню участь в цьому перетворенні брали Медведчук із Козаком, вони перереєстрували компанію за російським законодавськом і таким чином передали документальну та матеріальну базу родовища країні-агресору. 

Переоформлення укранської ліцензії

Витяги з держреєстру РФ щодо ТОВ "Нові Проекти"

На думку Служби безпеки України, таким чином Медведчук намагався уникнути сплати податків в Україні і легітимізував окупацію півострова. 

Розробляти родовище досі так і не почали, начебто через те, що його межі перетинаються з одним із російських військових полігонів. Але Медведчук Путіну звернення з проханням переглянути ці межі. За даними СБУ, правки він вписував особисто - правоохоронці проводили графологічну та лінгвістичну експертизу.

Звернення Медведчука до Путіна

Водночас, експерти нафтогазового ринку у коментарях російських ЗМІ зазначали, що виникає багато питань, чи зможе взагалі ця компанія вести розвідку і видобуток у шельфі Чорного моря, адже вона не вела жодної господарської діяльності і, тим паче, не мала обладнання для обстеження шельфу та буріння свердловин. Між тим, лише витрати на вивчення родовища обійдуться в десятки мільйонів доларів: одна розвідувальна скважина вартуватиме 10 млн доларів і не гарантує жодного результату. Крім того, на цій ділянці досить складна геологія, і видобуток буде збитковим.

У 2017 році інформація про розробку родовища тоді ще невідомою компанією ООО "Новые Проекты" сколихнула російський інформпростір. Це був перший випадок, коли ліцензію на роботи у шельфі Чорного моря отримала не кримська компанія "Чорноморнафтогаз", а невідомі ноунейми. На Росії тоді цю компанію пов'язували із соратником Януковича, бізнесменом Сергієм Курченком. 

За російським законодавством ліцензію на морський нафтогазовидобуток можуть отримувати лише державні компанії, але для "Нових Проектів" зробили виключення. Більше того, на Росії ліцензію на розробку компанії було видано тоді особисто за указом прем'єр-міністра Дмитра Мєдвєдєва. Тоді російські експерти стали припускати, що ця компанія може бути пов'язана з оточенням Путіна, зокрема, його кумом. Адже компанія була, по-перше, невідомим гравцем у галузі, а по-друге, не мала обладнання. Інші компанії не могли б їй у цьому допомогти через накладені на Росію санкції.

Як дізнались "Схеми", в російських реєстрах засновником "Нових проектів" зазначено компанію "Главнефтесервис", а директором – засновника того ж "Главнефтесервису" Антона Сергійовича Дорноступа. До того, як "прийти" у нафтобізнес, цей уродженець Оренбургської області Росії заробляв продажем м'яса та м'ясопродуктів, тютюну та продуктів. І через низку компаній виявився пов'язаний зі структурами Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко.

Більше того, за даними російського "Комерсанта", до передачі "Нових проектів" росіянину Дорноступу компанія належала ексголові податкової служби Ялти Віталію Мостовому, який, за даними видання, багато років представляв в регіоні інтереси братів Медвечуків. Зазначимо, саме про процедуру передачі родовища "Глибока" з української в російську юрисдикцію йшлося на плівках з голосом, схожим на Медведчука, оприлюднених генпрокуроркою Іриною Венедиктовою та головою СБУ Іваном Бакановим.

Сам же Віктор Медведчук, відповідаючи на запитання журналістів перш ніж зайти в Генпрокуратуру, заявив, що не знає про це родовище і ніякого стосунку до нього не має.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme