Операція "демаркація": Чи націоналізують "приватний кордон" на Закарпатті

Спецоперацію на Закарпатті проводили Генпрокуратура України, військова прокуратура, Державна прикордонна служба, Національна поліція та Служба безпеки України

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Операція "демаркація": Чи націоналізують…

"Маски-шоу", які тривали на Закарпатті пару днів, переполоху, звісно, наробили неабиякого. Кілька днів на Закарпатті тривала операція силовиків проти контрабандистів, які створили так званий "приватний кордон" на межі з Угорщиною. Йшлося про 140 гектарів незаконно приватизованої прикордонної землі, через котру переправляли сигарети, наркотики та нелегальних мігрантів.

Ще в жовтні військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що 150-кілометрова ділянка кордону з Угорщиною на Закарпатті фактично перебуває в приватних руках, а прикордонники не мають повноцінного доступу до неї. Там розташовані земельні наділи, які наче як видали місцевим жителям, але після цього вони були акумульовані в окремих - "правильних" - руках. Причому, за словами Матіоса, історія з "приватним кордоном" триває вже протягом 10 років.

Зрозуміло, що на таку заяву Держприкордонслужба не могла не відреагувати. Там заявили, що вживають "всіх дієвих заходів, щоб повернути до державної власності земельні ділянки, розташовані уздовж лінії державного кордону". І запевнили, що у взаємодії з прокуратурою Закарпатської області вже повернули до державної власності 34 земельні ділянки загальною площею понад 132 га. Також були подані відповідні позови в Берегівський районний суд Закарпатської області щодо фізичних осіб, а також Головного управління Держземагентства в області та Берегівського районного управління юстиції про скасування низки наказів Головного управління Держземагентства у Закарпатській області та повернення до державної власності земельних ділянок з незаконного володіння.

Крім того, за даними відомства, Мукачівським прикордонним загоном ДПСУ спільно з військовою прокуратурою Ужгородського гарнізону подано позов щодо оскарження незаконних рішень про передачу у довгострокову оренду майже 90 га земель, розташованих у безпосередній близькості до кордону. Нині ці справи призначені до судового розгляду.

"Незважаючи на те, що земельні ділянки, розташовані у безпосередній близькості до державного кордону України, перебувають у приватній власності, Державна прикордонна служба в повному обсязі здійснює охорону державного кордону, його патрулювання і виконання інших завдань", - резюмували в ДПСУ.

Прокуратура області вже кілька років поспіль через суди добивалася оформлення Держприкордонслужбою правовстановлюючих документів на землі кордону. Пред'явлено 30 позовних заяв в інтересах держави. Йшлося про те, що прокурорами встановлено факти надання земельних ділянок прикордонної смуги у приватну власність та користування, що є грубим порушенням закону.

Віддавати землю прикордонної смуги в приватні руки категорично заборонено, однак саме такі наділи свого часу оформила в приватну власність Еріка Шинкевич – колишній керівник Берегівського відділу Держгеокадастру. Її також затримали під час спецоперації на Закарпатті напередодні та звинуватили у знищенні й спотворенні документів та у схилянні свідків до неправдивих свідчень.

Слід зазначити, що суддя у цій справі взяв самовідвід, бо побачив серед фігурантів прізвище свого сина - до того, слід розуміти, він і гадки про це не мав. Сама ж Шинкевич провину заперечує. "Ніяких документів ні в обласному управлінні земельних ресурсів, ні в районному управлінні земельних ресурсів немає про те, що ці землі відносяться до земель оборони. В наші обов'язки не входить те, щоб виїжджати на місце", - каже підозрювана.

Суд уже обрав екс-чиновниці запобіжний захід. Хоча прокуратура просила тримання під вартою або заставу в понад 500 тисяч гривень, її відправили під цілодобовий домашній арешт.

Тим часом силовики обшукали домівки трьох чинних працівників Берегівського відділу держгеокадастру. Результати поки що невідомі, але нікого з власників житла не затримали. Державний кадастровий реєстратор у Берегівському районі Гліб Борисов твердить, що слідчі зацікавилися не тими людьми. "Виділяли землю не ми. Землі були виділені наказами Головного управління Закарпаття. По всіх картографічних матеріалах, котрі були надані до реєстрації земельної ділянки, ці ділянки відносилися до сільськогосподарських земель", - пояснив він.

Організатором схеми називають такого собі Аттілу Горвата, також відомого на прізвисько Докі, в обійсті котрого під час обшуків знайшли наркотики. Селяни з Великої Бийгані, де живе Горват, спілкуватися з журналістами не хочуть і будь-яку власну обізнаність зі справою, зрозуміло, заперечують. Люди, що обробляють землю в лічених метрах від кордону, на підозри в контрабанді ображаються, бо мають власні городи вже майже 20 років.

"Спецоперація... покінчила з надзвичайно небезпечною та неприйнятною ситуацією щодо використання приватними особами землі, яка знаходиться на межі державного кордону... Сьогодні вже будуть обрані запобіжні заходи щодо відповідальних державних службовців, котрі незаконно виділяли цю землю та усупереч рішенням судів не повертали її", - браво відзвітував Луценко про результати операції.

За його даними, у рамках операції затримано власника ділянок землі на кордоні, у нього вилучено зброю, наркотичні засоби, вирішується питання про обрання йому запобіжного заходу.

Отже, Луценко каже, що з "приватним кордоном" на Закарпатті все вирішено. Винних знайшли і, очевидно, покарають. І все було б добре, якби не виникло кілька питань, які насправді лунають не останній місяць і на які відповідь Луценко ніби знайшов тільки зараз.

Майже рівно рік тому назад, 7 жовтня 2016 року в інтернет-виданні KarpatPost було опубліковано відкритий лист міністру внутрішніх справ Арсену Авакову та генеральному прокурору Юрію Луценку щодо ситуації на кордоні. Автором названо мешканця Берегова І. В. Іванишина.

"Прошу вас вжити заходи до колишнього та чинного керівництва Берегівського відділу поліції Закарпатської області, яке упродовж тривалого часу, використовуючи своє службове становище та зловживаючи ним, "кришують" різні корупційні схеми та незаконну діяльність окремих осіб в нашому місті. До даного "кришування" та бездіяльності з боку поліцейських можемо віднести незаконну торгівлю наркотиками, контрабанду цигарок та нелегалів до Угорщини, незаконні валютні операції, "кришування" точок з продажу підакцизних товарів та грального бізнесу в Берегові та Берегівському районі" - йдеться зокрема у зверненні.

На цей лист не було жодної реакції. Але виникає перше питання: чому правоохоронцям та Держприкордонній службі знадобився цілий рік, щоб "прикрити" незаконний перетин через державний кордон в районі Великої Бігані контрабанди та нелегалів. Важко повірити, що вони про все це не знали - тим більше, що схема діяла не перший рік. "Не помічали", мов ті сусіди з села Горвата - в таке більше віриться.

Друге: поки що заарештовано та висунуто підозру екс-керівнику Держгеокадастру Берегівського району Еріці Шинкевич у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2. ст. 28; ч. 2 ст. 364; ч. 2 ст. 366 Кримінального кодексу України, тобто у зловживанні владою, службовим становищем в інтересах третіх осіб, що спричинили тяжкі наслідки. Але вона - не така й значна фігура. Напрошується висновок, що справді "велика рибка" знову оминула правоохоронний забрал.

Нарешті, третє питання: як довго після такої кричущої історії залишиться сидіти в своєму кріслі Берегівський міжрайонний прокурор Володимир Жилкін. За логікою подій, він вже мав би бути в процесі пересідання на куди жорсткіше місце.

Загалом спецоперація добряче нагадувала маски-шоу і піар-акцію, яка дала гучний "вихлоп" і сумнівні результати, адже "розкрили" те, про що знали протягом кількох років. Тої ж думки дотримується і очільник краю Геннадій Москаль. Він нагадав, що 36 гектарів землі для Аттіли Горвата вздовж українсько-угорського кордону було віддано в 2014 році. "Немає ніяких серйозних вилучень наркотиків чи величезних сум готівки, жодна людина не опинилася в ізоляторі. Що ж до "головного контрабандиста" (як його називають ЗМІ) Аттіли Горвата, то його вивезли із Закарпаття до Львова, а звідти - до Києва, і що саме йому інкримінують, ніхто не знає. Наведу такий елемент спецоперації. У селі на Ужгородщині на город технічної працівниці геокадастру, яка не ухвалює жодних серйозних рішень, приземлився вертоліт, із нього повистрибували "черепашки-ніндзя" в масках і з автоматами, увірвалися до хати й поклали господарку разом із дитиною на підлогу. А потім з'ясовується, що жінка проходить у провадженні лише як свідок", – заявляє Москаль.

Ще кілька слів про Горвата Атіллу, на прізвисько "Докі", куратора цього приватного кордону. Два роки тому силовики намагались навести лад, але тоді їх обстріляли. Лише тепер правоохоронці забрали землю біля кордону та заарештувати куратора контрабандного бізнесу. "Це єдиний масштабний бізнес на Закарпатті і за цей шматок якраз і ведеться постійна боротьба. Кожна друга хата – це склад. Особливо ті, які безпосередньо знаходяться біля переходу. Про ці склади правоохоронцям відомо", - зазначив громадський активіст Василь Маняк.

Окрім "Докі" затримали інших людей зі зброєю та посвідченнями "добровільних помічників прикордонників". Власники цих посвідчень отримали офіційне право на зброю і прикриття для свого перебування у прикордонній смузі. На той момент у Закарпатті було 80 озброєних воєнізованих формувань з правом перебувати у закритій зоні держкордону. Чистка, яку зробили згодом, скоротила їхню кількість до двох.

Горват Атілла - місцевий мешканець, етнічний угорець. За оперативною інформацією, у 2011-2012 роках про нього не було чутно. Іноді він возив через пункти пропуску цигарки в Угорщину. Мав хороші стосунки з прикордонниками цієї країни. Потім, за інформацією правоохоронців, потоваришував з місцевою угорським злочинним угрупованням, яке займається наркотиками. Насамперед йдеться про малясу - відвар макової соломки. В Угорщині опіумний мак вирощується без ліцензії, як морква чи капуста. Кажуть, туди "Докі" почав носити цигарки, а в Україну повертався з малясом. В 2014-2015 роках, маючи великі гроші, він познайомився з керівництвом Берегівського району. Начебто увесь правоохоронний сектор Берегівщини він взяв під свій контроль, завів дружбу і в обласних колах правоохоронців.

Сам Москаль не втратив нагоди скористатися гучною подією, аби вчергове обмінятися пинками зі своїм "заклятим другом" Віктором Балогою. Мовляв, той одразу проголосив, наче контрабандист Горват працював під прикриттям Москаля. "Хочу проінформувати, що 36 гектарів землі вздовж українсько-угорського кордону Горвату виділили в 2014р., коли головою ОДА був ставленик Балоги Губаль, -пішов у наступ Москаль. - Котрий не робив жодного кроку (а тим більше в земельних питаннях) без благословення свого патрона. Тому Горвата міг прикривати тільки Балога, при якому той отримав землю, а не Москаль, при якому його затримали. До речі, керівницю Берегівського відділу Держгеокадастру, яка оформляла цю землю, звільнили з посади ще в 2016р., і ще відтоді по ній триває кримінальне провадження", - констатує Москаль.

Балога також не мовчав. В ефірі одного з телеканалів він заявив: "Не смішіть, це відомо практично кожному закарпатцю. Але поки чиновники роблять вигляд, що борються з контрабандою, через дірку в звичайному паркані в Європу переправляють нелегалів, а у зворотньому напрямку - наркотики".

Тож чи відібрали весь "приватний кордон", сказати зараз ніхто не береться, та й не зможе. Тим більше, що окрім Угорщини є ще "золоті" кілометри із закордонням до Словаччини, Румунії, Польщі...

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme