Росія вивозить з Криму артефакти та не звітує про їхню кількість

Все, що роблять російські історики на території Криму, є звичайною "чорною археологією"

Про це йдеться у матеріалі "Радіо Свобода", передає Depo.Крим .

Під час будівництва залізничного полотна Керченського мосту розкопали античне поселення. "Аналогів поки що ми не знайшли. Тобто цю пам’ятку ми можемо вважати унікальною", ‒ каже доктор історичних наук співробітник відділу класичної археології Російської академії наук Сергій Внуков.

Як з’ясували вчені, це багата садиба Боспорського царства. У Криму ця антична держава існувала з V століття до нашої ери. "У Північному Причорномор’ї аналогів я не знаю. Ні в Україні, ні на Росії. На території всього Причорномор’я, тобто ‒ Румунії, Болгарії, Туреччини, Грузії – нічого схожого ніхто не копав", ‒ додає доктор історичних наук, завідувач відділу польових досліджень інституту археології РАН Олександр Масленников.

Є й унікальні підводні знахідки. Під час установки опор Керченського мосту будівельники виявили кераміку четвертого століття до нашої ери. "Ну ось амфора часів Діогена ‒ IV століття до нашої ери. Амфори мали обсяг приблизно 12–15 літрів", ‒ показує фахівець лабораторії обробки кераміки Олексій Куликов.

Усе найцінніше Росія вивозить

Такими знахідками російські вчені могли б пишатися, якби вони були законними. Але археологічні дослідження в анексованому Криму заборонені законодавством України.

"Для того, щоб проводити археологічні дослідження на території України, виконавцю таких досліджень необхідно мати дозвіл Міністерства культури України. Відповідно всі ці дослідження, що проводяться без такого дозволу, є незаконними. Виконавці таких робіт на території Криму прирівнюються до будь-яких так званих чорних археологів", – зазначає директор ДП "Охоронна археологічна служба України", член правління Спілки археологів України Антон Корвін-Піотровський.

Розкопки на окупованих територіях забороняє і другий протокол Гаазької конвенції 1999 року. Згідно з міжнародною угодою, без дозволу України російські вчені не мають права вилучати артефакти з кримської землі.

"Твердо скажу ‒ це незаконно. Там чітко написано, що всі ці археологічні дослідження на окупованих територіях забороняються. Також забороняється зміна власності і перебудова пам’яток архітектури", ‒ каже керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Сергій Кот.

Скільки й які саме артефакти Криму опинилися під контролем російської влади ‒ точно не відомо. Росія не звітує про свої дослідження ні перед Україною, ні перед ЮНЕСКО або ж міжнародними археологічними організаціями.

"Прямого моніторингу Україна, на жаль, проводити не може", ‒ зазначає екс-директор музею-заповідника "Ханський палац" Ельміра Аблялімова.

Нагадаємо, що у Запоріжжі презентували амбітний проект із підводної археології.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme