"Пекельні санкції" проти Росії: Як США добиватимуть Путіна

Навряд чи опублікований сьогодні проект екстремально жорстких антиросійських санкцій буде прийнятий у первозданному вигляді. Але сама поява цього документу - це дуже дієва спроба Конгресу США примусити Путіна розпочати діалог стосовно можливих поступок, а не щодо мультфільмів про "чудо-ракети"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Пекельні санкції" проти Росії: Як США д…
Фото: Shutterstock

Сьогодні на сайті Конгресу США був опублікований законопроект під назвою "Закон про захист безпеки США від агресії Кремля" (DASKA-2019). Авторами проекту є республіканці Ліндсі Грем і Корі Гарднер, а також демократи Роберт Менендес, Бен Кардін і Джин Шахін.

 

Законопроект є посиленою версією так званих "санкцій з пекла" (Bill from hell), які були оприлюднені в серпні минулого року - але через процедуру прийняття так і не пройшли, оскільки Конгрес пішов на перевибори.

 

Задекларованим приводом для введення санкцій є втручання Росії у вибори в США, присутність російських військ та найманців в Сирії, а також агресивні дії Росії проти українських військових кораблів у Керченській протоці. "Наша мета - змінити статус-кво і ввести суттєві санкції і заходи проти Росії Путіна. Він повинен відмовитися від втручання у виборчий процес в США, зупинити кібератаки на американську інфраструктуру, вивести російські сили з України і припинити спроби створити хаос в Сирії" - сказав Ліндсі Грем. Який, до речі, є кавалером ордену Ярослава Мудрого.

Як саме американські конгресмени пропонують захищати безпеку своєї країни? Перелік, загалом, схожий на минулорічний - але з новими особливостями.

 

По-перше, в разі прийняття законопроекту президент США повинен впродовж 60 днів (супроти 90 - в попередній версії) виступити проти російського держборгу. Який, до речі, визначається максимально широко - як будь-які фінансові інструменти, випущені будь-якими емітентами від імені російського уряду, термін обігу яких становить більше ніж 14 днів.

Також запропоновано ввести санкції проти російських банків, які сприяють втручанню в вибори в зарубіжних державах, заборонити американським інвесторам вкладати кошти в проекти з видобутку нафти в Росії, накласти санкції на всі закордонні енергетичні проекти за участю російських держкомпаній. Що нанесе цілком сподіваний удар по "Північному потоку - 2" і "Турецькому потоку".

Також пропонується накласти санкції на проекти з виробництва скрапленого газу за участю російських компаній за межами Росії. Наразі, до речі, таких проектів не існує в природі - але чутки про те, що Росія виношує плани  збудувати термінал для зрідження газу у Венесуелі, вочевидь, привернули увагу американських законодавців.

Також заплановано ввести персональні санкції проти 24 посадовців ФСБ, причетних до агресивних дій у Керченській протоці (вочевидь, у Вашингтоні вирішили, що перевищити ЄС за цим показником слід як мінімум утричі).

Ну і "вишенькою на тортику" є припис держсекретарю США у 90-денний термін визначити, чи відповідає Росія критеріям держави-спонсора тероризму.

Окрім нових санкцій, розлогий законопроект є спробою звести воєдино всі антиросійські санкції, і створити спеціальний орган для координації санкційної політики з ЄС.

В разі прийняття законопроекту в його чинному вигляді, він стане нищівним макроекономічним ударом по Росії. По-перше, тому що російський держборг стане дуже сумнівним вкладенням грошей - що неминуче викличе зростання вартості запозичень. Росію не залишать без грошей. Але всі - включно з "друзями і союзниками" - позичатимуть Путіну під далеко, далеко вищі відсотки. Або під гарантію певних нефінансових активів.

А пропонована Конгресом заборона на роботу російських банків у США (принаймні, державних) означатиме, що вони не зможуть тримати кореспондентські рахунки у банках США. Що, в свою чергу, дуже-дуже ускладнить будь-яку зовнішньоекономічну діяльність для російського бізнесу - і, як наслідок, іще скоротить рівень прибутків російського держбюджету.

Улюблені російським президентом картинки атомних підводних човнів і гіперзвукових ракет так картинками і залишаться. Росія втратить можливість проектувати силу поза межами своїх кордонів.

Чи вдасться авторам законопроекту провести його через Конгрес? Питання неоднозначне. Попри наявність підтримки цього документу в обох партіях, у Держдепартаменті, схоже, не надто захоплені жорсткою регламентацією дій свого відомства з боку ініціаторів проекту - тому спробують протидіяти через своїх лобістів у Конгресі. Але з певними скороченнями чи поступками, законопроект має всі шанси стати законом.

І як би не обернулася подальша доля опублікованого документу, свою важливу роль він відіграє По-перше, черговий раз дестабілізувавши російську економіку. А по-друге - подавши сигнал російській владі про те, що стратегія досягнення своїх вузько-тактичних цілей та "агресивного непомічання" США - це не стратегія виграшу на глобальній шахівниці. Це шлях до економічної катастрофи.

Будь-яка подоба дипломатичного діалогу на тлі бодай незначних і декоративних поступок дала б Росії шанс уникнути "пекельних санкцій". Але Путін на поступки не піде - чим явно збираються скористатись автори документу. "Санкції з пекла" подіють - при чому навіть незалежно від того, чи будуть прийняті в якості закону.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme