UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Напередодні нової екокатастрофи: Фіташ з "Кримським титаном" висмоктує з окупованого Криму останню воду

На території заводу "Кримський Титан" бурять три свердловини, бо вода потрібна для накопичувача, що парував кислотою. Від ідеї закачати туди морську довелося відмовитися

Напередодні нової екокатастрофи: Фіташ з…

Про це повідомляє Depo.Крим з посиланням на "Примітки".

Варварська експлуатація артезіанських вод веде до їх засолення. Для заводу це загрожує непередбаченими хімічними реакціями. Для населення - колапсом водопровідної системи.

Зараз на заводі, що належить українському олігарху Дмитру Фірташу, завершується буріння третьої свердловини. Глибина водозаборів - 250 метрів. Передбачається, що по завершенню бурових робіт підприємство отримає можливість додатково подавати в кислотонакопичувач близько 12 тисяч кубів технічної води на добу.

Так званий "уряд" Криму запевняє, що поглиблення під землю, в пошуках технічної води для потреб "Кримського Титану" не вплине на якість питної води в Армянську. Доводи представників "уряду звучать" непереконливо, вважає керівник Кримського центру екологічного благополуччя Антон Ковальчук.

"Щоб зрозуміти, чи позначиться буріння трьох свердловин на кількості і якості питної води в кранах жителів Північного Криму, необхідно мати на руках екологічну експертизу. Артезіанські води - це стратегічний запас води, який не повинен витрачатися в таких обсягах, для виробничих цілей", - підкреслює Ковальчук і додає: вилучення артезіанських ресурсів може привести до повторення серпневої НП.

"Теоретично основний ризик - якщо води не вистачить і, з огляду на близькість до моря, свердловини будуть підживлюватися солоною водою. А якщо вона потрапить в кислотонакопичувач, можливі непередбачувані хімічні реакції", зазначає еколог.

Якість питної води в окупованому Армянську вже не раз ставала темою для обговорень. Місцеві коментатори зазначають, що пити воду, що тече з-під кранів в Армянську, неможливо: бентежить і колір, і смак. Нарікають, що після ванн на шкірі з'являється висип, а волосся стає схожими на мочалку. "В Армянську раніше була хороша вода в крані, пив сиру. Але цього вже ніколи не буде, забудьте", - свідчать коментарі по темі в місцевих пабліках.

До 2014 року морська вода в свердловини Армянська і Красноперекопська не надходила, оскільки під Північно-Кримським каналом існувала підземна "подушка", просочена дніпровською водою, що сочилася з стиків бетонного ложа каналу.

Ця вода поступово заповнювала карстові ніші і підживлювала підземні водоносні горизонти. Після української водної блокади 2014 роки кількість водозаборів на півострові різко зросла - а підживлення з каналу зникло. У підсумку з кранів в Красноперекопську йде, як кажуть деякі місцеві жителі, "фактично морська вода".

Проблему раніше визнавали і представники "уряду" республіки, в тому числі "глава уряду" Криму Сергій Аксьонов. Тепер про це воліють не згадувати.

Експерти вже не раз звертали увагу на засолення свердловин. Але зупинити варварську експлуатацію підземних джерел Кримським "Титаном" і содовий завод - значить, зупинити ці містоутворюючі підприємства. Куди подіти населення Армянська і Красноперекопська?

На думку вчених, врятувати Північний Крим від посухи і засолення в змозі тільки опріснювальні заводи, інші рішення - тимчасові і не принесуть належних результатів. Але чиновники поки обмежують дискурс водозаборами, хоча очевидно, що перекиданням одного і того ж обсягу води в межах півострова проблему не вирішити.

Попередня вартість опріснювального заводу потужністю до 40 мільйонів кубометрів на рік для підприємств і населення Північного Криму оцінюється в 16-17 мільярдів рублів. Для Східного Криму, Керчі та населених пунктів Ленінського району - ще 14-15 мільярдів.

Нагадаэмо, що в окупованому Армянську через викиди "Кримського итану" паніка: іржавіє метал, покриваються плямами речі, люди хворіють, на їх тілі з'явилися висипи, виразки, астматики нездужають.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme