Напередодні нової екокатастрофи: Фіташ з "Кримським титаном" висмоктує з окупованого Криму останню воду

На території заводу "Кримський Титан" бурять три свердловини, бо вода потрібна для накопичувача, що парував кислотою. Від ідеї закачати туди морську довелося відмовитися

Про це повідомляє Depo.Крим з посиланням на "Примітки".

Варварська експлуатація артезіанських вод веде до їх засолення. Для заводу це загрожує непередбаченими хімічними реакціями. Для населення - колапсом водопровідної системи.

Зараз на заводі, що належить українському олігарху Дмитру Фірташу, завершується буріння третьої свердловини. Глибина водозаборів - 250 метрів. Передбачається, що по завершенню бурових робіт підприємство отримає можливість додатково подавати в кислотонакопичувач близько 12 тисяч кубів технічної води на добу.

Так званий "уряд" Криму запевняє, що поглиблення під землю, в пошуках технічної води для потреб "Кримського Титану" не вплине на якість питної води в Армянську. Доводи представників "уряду звучать" непереконливо, вважає керівник Кримського центру екологічного благополуччя Антон Ковальчук.

"Щоб зрозуміти, чи позначиться буріння трьох свердловин на кількості і якості питної води в кранах жителів Північного Криму, необхідно мати на руках екологічну експертизу. Артезіанські води - це стратегічний запас води, який не повинен витрачатися в таких обсягах, для виробничих цілей", - підкреслює Ковальчук і додає: вилучення артезіанських ресурсів може привести до повторення серпневої НП.

"Теоретично основний ризик - якщо води не вистачить і, з огляду на близькість до моря, свердловини будуть підживлюватися солоною водою. А якщо вона потрапить в кислотонакопичувач, можливі непередбачувані хімічні реакції", зазначає еколог.

Якість питної води в окупованому Армянську вже не раз ставала темою для обговорень. Місцеві коментатори зазначають, що пити воду, що тече з-під кранів в Армянську, неможливо: бентежить і колір, і смак. Нарікають, що після ванн на шкірі з'являється висип, а волосся стає схожими на мочалку. "В Армянську раніше була хороша вода в крані, пив сиру. Але цього вже ніколи не буде, забудьте", - свідчать коментарі по темі в місцевих пабліках.

До 2014 року морська вода в свердловини Армянська і Красноперекопська не надходила, оскільки під Північно-Кримським каналом існувала підземна "подушка", просочена дніпровською водою, що сочилася з стиків бетонного ложа каналу.

Ця вода поступово заповнювала карстові ніші і підживлювала підземні водоносні горизонти. Після української водної блокади 2014 роки кількість водозаборів на півострові різко зросла - а підживлення з каналу зникло. У підсумку з кранів в Красноперекопську йде, як кажуть деякі місцеві жителі, "фактично морська вода".

Проблему раніше визнавали і представники "уряду" республіки, в тому числі "глава уряду" Криму Сергій Аксьонов. Тепер про це воліють не згадувати.

Експерти вже не раз звертали увагу на засолення свердловин. Але зупинити варварську експлуатацію підземних джерел Кримським "Титаном" і содовий завод - значить, зупинити ці містоутворюючі підприємства. Куди подіти населення Армянська і Красноперекопська?

На думку вчених, врятувати Північний Крим від посухи і засолення в змозі тільки опріснювальні заводи, інші рішення - тимчасові і не принесуть належних результатів. Але чиновники поки обмежують дискурс водозаборами, хоча очевидно, що перекиданням одного і того ж обсягу води в межах півострова проблему не вирішити.

Попередня вартість опріснювального заводу потужністю до 40 мільйонів кубометрів на рік для підприємств і населення Північного Криму оцінюється в 16-17 мільярдів рублів. Для Східного Криму, Керчі та населених пунктів Ленінського району - ще 14-15 мільярдів.

Нагадаэмо, що в окупованому Армянську через викиди "Кримського итану" паніка: іржавіє метал, покриваються плямами речі, люди хворіють, на їх тілі з'явилися висипи, виразки, астматики нездужають.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Мітки: #Фірташ