"Доки ми знімали, за нами стежили і затримували": В Україні виходить фільм "Балух"

Сьогодні, 22 березня, в Києві стартує 16-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays, в рамках якого "Сьогодні" спільно з "Радіо Свобода" представлять документальний фільм "Балух"

"Доки ми знімали, за нами стежили і затр…

Авторка фільму "Балух" Анжеліка Руденко роповіла журналістам "Сьогодні" про переслідування під час зйомок, передає Depo.Крим.

Восени знімальна група поїхала на тиждень до окупованого Криму знімати цей матеріал. В результаті це відрядження обернулася для них великою пригодою і декількома зустрічами з силовими структурами окупантів. "До цього я не зовсім розуміла, як люди знімають там, в Криму. Але це виявилося дуже ризиковано і дуже незвично для наших українських реалій: коли за тобою стежать, коли тебе затримують", - розповідає режисерка.

Першого разу групу запросили на перевірку після одного з судових засідань. "Ми самі до кінця не зрозуміли. Перший раз нас затримали і запросили на перевірку, коли йшло одне з останніх судових засідань у справі Балуха. Суд був відкритим для всіх бажаючих, там були і родичі, і журналісти. З собою з техніки у нас був тільки фотоапарат і смартфон. Але коли ми звідти вийшли, до нас підійшли люди, представилися співробітниками "міграційного відділу" МВС Росії, попросили документи і відвезли нас у відділення. Вони сказали, що підозрюють нас у здійсненні журналістської діяльності. Але це був тільки початок. Потім були і стеження, і штрафи", - зазначає вона.

Журналістам доводилося ховатися в церкви, місцеві жителі ховали їх з однієї квартири до іншої. Одного разу знімальна група прийшла додому до однієї вчительки з села Серебрянка, яка була фігурантом в історії Балуха. Хотіли поставити незручні для неї питання, а вона викликала поліцію. "З того моменту, як вона відмовилася з нами говорити і ми пішли, пройшло всього півгодини, а нас вже по селу шукала поліція!", - згадує Анжеліка Руденко.

Місцеві жителі порадили групі сховатися, тому що могли бути різні наслідки - могли інкримінувати все що завгодно. "Але так як це був тільки другий день відрядження, ми ще не до кінця розуміли, як правильно діяти. Ми погодилися сховатися, тому що я боялася, що ми нічого не знімемо. І таких загроз дивних було багато", - каже журналістка.

Місцеве населення було досить агресивне до групи та підозріле. Враження про спілкування з ними у групи лишились не з кращих. "Вони не люблять журналістів, не люблять, коли їх про щось запитують. На прізвище Балуха вони реагують як на червону ганчірку. Не всі, звичайно, приблизно 50 на 50: половина жителів села підтримує і позитивно відгукується про Балух, а друга половина дуже проросійськи налаштована. Ці люди дуже агресивні і весь час погрожували викликати "кого слід". Це, звичайно, дискомфорт, коли тобі весь час говорять: "Зараз ми викличемо поліцію"", - каже режисерка.

Довідка: ФСБ затримала Балуха 8 грудня 2016 року.

Співробітники ФСБ заявили, що на горищі будинку, де живе Балух, виявили 90 патронів і кілька тротилових шашок. Підконтрольна Кремлю влада Криму також вимагала від нього зняти встановлену на стіні його будинку табличку "Вулиця Героїв Небесної сотні, 18".

Захист активіста і правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій через свою проукраїнську позицію.

25 січня в анексованому Росією Криму суддя так званого "Керченського міського суду" Олександр Ковальов не задовольнив клопотання захисту українського активіста Володимира Балуха про його умовно-дострокове звільнення.

Незаконно засуджений в анексованому Криму український активіст Володимир Балух не має наміру просити про помилування.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Крим

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme